A. 225 cm2
B. 275 cm2
C. 285 cm2
D. 315 cm2
Area of a trapezium = 1/2 (sum of parallel sides) * (perpendicular distance between them) = 1/2 (20 + 18) * (15) = 285 cm2
A. 225 cm2
B. 275 cm2
C. 285 cm2
D. 315 cm2
Area of a trapezium = 1/2 (sum of parallel sides) * (perpendicular distance between them) = 1/2 (20 + 18) * (15) = 285 cm2
A. 25 cm2
B. 42 cm2
C. 49 cm2
D. None of these
Area of a triangle = r * s
Where r is the inradius and s is the semi perimeter of the triangle.
Area of triangle = 2.5 * 28/2 = 35 cm2
A. 120 cm2
B. 130 cm2
C. 312 cm2
D. 315 cm2
The triangle with sides 26 cm, 24 cm and 10 cm is right angled, where the hypotenuse is 26 cm.
Area of the triangle = 1/2 * 24 * 10 = 120 cm2
A. 48√3 cm2
B. 128√3 cm2
C. 9.6√3 cm2
D. 64√3 cm2
Area of an equilateral triangle = √3/4 S2
If S = 16, Area of triangle = √3/4 * 16 * 16 = 64√3 cm2;
A. 53.33
B. 54.68
C. 55
D. None of these
Required average = (55 x 50 + 60 x 55 + 45 x 60) / (55 + 60 + 45)
= (2750 + 3300 + 2700) /160
= 54.68 is correct Answer
A. 123
B. 137
C. 121
D. 122
Sum of 18 observations = 18×124 =2232
Correct sum of 18 observations = 2232-46-82+64+28
= 2196
Therefore, Correct average =2196/18 = 122
A. 36km/h
B. 45km/h
C. 48km/h
D. 50km/h
Explanation:
Speed of person from x to y =40 km/h
Speed of person from y to x =(40×150)/100 = 60km/h
Since the distance travelled is same
Therefore, Average Speed = (2x40x60)/40+60 = 48km/h
A. 57.4
B. 57.5
C. 58.9
D. 59.1
Correct mean = 30x 58.5 -57 +75/30
= 1755+18/30 = 1773/30 = 59.1
A. 16
B. 12
C. 8
D. 6
Let the number of women workers be x
According to the question 22*x+16*8 = 15(16+x)
=> 22x+128 =240 +15x
=> 22x-15x = 240 -128
=> 7x=112
Therefore, x=112/7 =16
Therefore, Unmarried women workers =(16-10) = 6
A. 1:2
B. 2:3
C. 3:4
D. 3:5
Let the ratio be k : 1. Then,
k * 16.4 + 1 * 15.4 = (k + 1) * 15.8
= (16.4 – 15.8)k = (15.8 – 15.4)
= k = 0.4/0.6 = 2/3
Required ratio = 2/3 : 1 = 2:3