A. 4
B. 5
C. 6
D. 7
Explanation:
Let the number off boys in the group originally be x.
Total weight of the boys = 30x
After the boy weighing 35 kg joins the group, total weight of boys = 30x + 35
So 30x + 35 + 31(x + 1) = > x = 4
A. 4
B. 5
C. 6
D. 7
Explanation:
Let the number off boys in the group originally be x.
Total weight of the boys = 30x
After the boy weighing 35 kg joins the group, total weight of boys = 30x + 35
So 30x + 35 + 31(x + 1) = > x = 4
A. 6060
B. 7070
C. 5550
D. 4440
Explanation:
Total production of salt by the company in that year = 5000 + 5100 + 5200 + …. + 6100 = 66600.
Average monthly production of salt for that year = 66600/12 = 5550
A. Rs. 25
B. Rs. 18
C. Rs. 15
D. Rs. 22
Explanation:
Total members in the group = 7
Average amount = Rs. 20
Total amount with them = 7 * 20 = Rs. 140
One number has Rs. 50. So, the amount with remaining 6 people = 140 – 50 = Rs. 90
The average amount with them = 90/6 = Rs. 15
A. 180
B. 170
C. 190
D. 175
Explanation:
Let the five numbers be P, Q, R, S and T.
=> P + Q + R + S + T = 655.
(P + Q)/2 = 85 and R = 125
P + Q = 170 and R = 125
P + Q + R = 295
S + T = 655 – (P + Q + R) = 360
Average of the last two numbers = (S + T)/2 = 180
A. 194
B. 174
C. 162
D. 186
Average = (312 + 162 + 132 + 142 + 122)/5 = 870/5 = 174
A. 22
B. 24
C. 12
D. 8
Explanation:
Initial average age of the 10 persons be P.
Age of the new person Q.
Sum of the ages of the initial 10 persons = 10P
New average = (P-3) 10(P-3) = 10P – 42 + Q => Q = 12
A. 72
B. 45
C. 37
D. 79
Explanation:
Sum of the marks for the 12 students = 12 * 36 = 432. The marks of each student are doubled, the sum also will be doubled.
The new sum = 432 * 2 = 864. So, the new average = 864/12 = 72
A. 22
B. 27
C. 25
D. 29
Sum of the 10 numbers = 230
If each number is increased by 4, the total increase =
4 * 10 = 40
The new sum = 230 + 40 = 270 The new average = 270/10 = 27
A. 125
B. 134
C. 170
D. 98
Sum of the 35 numbers = 35 * 25 = 875
If each number is multiplied by 5, the sum also gets multiplied by 5 and the average also gets multiplied by 5.
Thus, the new average = 25 * 5 = 125
A. 3000
B. 2500
C. 4500
D. 5000
Sum of the salaries of the person for the months of January, February, March and April = 4 * 8000 = 32000 —-(1)
Sum of the salaries of the person for the months of February, March, April and May = 4 * 8500 = 34000 —-(2)
(2)-(1) i.e. May – Jan = 2000
Salary of May is Rs.6500
Salary of January = Rs.4500