A. 1540
B. 960
C. 840
D. 1020
A. 1540
B. 960
C. 840
D. 1020
A. 55 kg
B. 62 kg
C. 56 kg
D. None
Explanation:
25x + 46 = 26(x – 5)
x = 176
A. 20
B. 25
C. 30
D. 32
39x = 5 + 12 + 15 + 19 + (x – 4)44
x = 25
A. Rs.29.25
B. Rs.30.25
C. Rs.32
D. Rs.35
Average of 9 = x
9x = 8 * 3 + x * 2 x = 3.25
Total = 9 * 3.25 = 29.25
A. 7 years
B. 11 years
C. 18 years
D. 27 years
9 * 2 = 18 years
A. 40 degrees
B. 38 degrees
C. 36 degrees
D. 34 degrees
M + Tu + W + Th = 4 * 48 = 192
Tu + W + Th + F = 4 * 46 = 184
M = 42
Tu + W + Th = 192 -42 = 150
F = 184 – 150 = 34
A. Rs.150
B. Rs.225
C. Rs.250
D. None
10 * 150 = 1500
3 * 100 + 5 * 150 = 1050
1500 – 1050 = 450
A. Rs.20
B. Rs.21
C. Rs.22
D. Rs.23
20 15 5
25 20 8
500 + 300 + 40 = 840/40 = 21
A. Rs.3
B. Rs.4.50
C. Rs.5.00
D. Rs.7.50
2: 5: 13
2x 5x 13x
15 7.5 2.5
30x + 37.5x + 32.5x = 100x/20x
Average = 5
A. Rs.5000
B. Rs.4600
C. Rs.5400
D. Rs.2300
100x + 400 = 12(x – 5)
x = 50
100 * 50 + 400 = 5400