Arun, Kamal and Vinay invested Rs. 8000, Rs. 4000 and Rs. 8000 respectively in a business. Arun left after six months. If after eight months, there was a gain of Rs. 4005, then what will be the share of Kamal?

Question: Arun, Kamal and Vinay invested Rs. 8000, Rs. 4000 and Rs. 8000 respectively in a business. Arun left after six months. If after eight months, there was a gain of Rs. 4005, then what will be the share of Kamal?
[A].

Rs. 890

[B].

Rs. 1335

[C].

Rs. 1602

[D].

Rs. 1780

Answer: Option A

Explanation:

Arun : Kamal : Vinay = (8,000 x 6) : (4,000 x 8) : (8,000 x 8)

= 48 : 32 : 64

= 3 : 2 : 4.

Kamal’s share = Rs. 4005 x 2 = Rs. 890.
9

Aman started a business investing Rs. 70,000. Rakhi joined him after six months with an amount of Rs.. 1,05,000 and Sagar joined them with Rs. 1.4 lakhs after another six months. The amount of profit earned should be distributed in what ratio among Aman, Rakhi and Sagar respectively, 3 years after Aman started the business?

Question: Aman started a business investing Rs. 70,000. Rakhi joined him after six months with an amount of Rs.. 1,05,000 and Sagar joined them with Rs. 1.4 lakhs after another six months. The amount of profit earned should be distributed in what ratio among Aman, Rakhi and Sagar respectively, 3 years after Aman started the business?

[A].

7 : 6 : 10

[B].

12 : 15 : 16

[C].

42 : 45 : 56

[D].

Cannot be determined

Answer: Option B

Explanation:

Aman : Rakhi : Sagar = (70,000 x 36) : (1,05,000 x 30) : (1,40,000 x 24) = 12 : 15 : 16.

A and B started a business in partnership investing Rs. 20,000 and Rs. 15,000 respectively. After six months, C joined them with Rs. 20,000. What will be B’s share in total profit of Rs. 25,000 earned at the end of 2 years from the starting of the business?

Question: A and B started a business in partnership investing Rs. 20,000 and Rs. 15,000 respectively. After six months, C joined them with Rs. 20,000. What will be B’s share in total profit of Rs. 25,000 earned at the end of 2 years from the starting of the business?

[A].

Rs. 7500

[B].

Rs. 9000

[C].

Rs. 9500

[D].

Rs. 10,000

Answer: Option A

Explanation:

A : B : C = (20,000 x 24) : (15,000 x 24) : (20,000 x 18) = 4 : 3 : 3.

B’s share = Rs. 25000 x 3 = Rs. 7,500.
10

Simran started a software business by investing Rs. 50,000. After six months, Nanda joined her with a capital of Rs. 80,000. After 3 years, they earned a profit of Rs. 24,500. What was Simran’s share in the profit?

Question: Simran started a software business by investing Rs. 50,000. After six months, Nanda joined her with a capital of Rs. 80,000. After 3 years, they earned a profit of Rs. 24,500. What was Simran’s share in the profit?

[A].

Rs. 9,423

[B].

Rs. 10,250

[C].

Rs. 12,500

[D].

Rs. 10,500

Answer: Option D

Explanation:

Simran : Nanda = (50000 x 36) : (80000 x 30) = 3 : 4.

Simran’s share = Rs. 24500 x 3 = Rs. 10,500.
7

15, 16, 34, 105, 424, 2124, 12756

Question: 15, 16, 34, 105, 424, 2124, 12756
[A].

16

[B].

34

[C].

105

[D].

424

Answer: Option E

Explanation:

2nd term = (1st term) x 1 + 1 = 15 x 1 + 1 = 16.

3rd term = (2nd term) x 2 + 2 = 16 x 2 + 2 = 34.

4th term = (3th term) x 3 + 3 = 34 x 3 + 3 = 105.

5th term = (4th term) x 4 + 4 = 105 x 4 + 4 = 424

6th term = (5th term) x 5 + 5 = 424 x 5 + 5 = 2125

6th term should 2125 instead of 2124.

10, 26, 74, 218, 654, 1946, 5834

Question: 10, 26, 74, 218, 654, 1946, 5834

[A].

26

[B].

74

[C].

218

[D].

654

Answer: Option D

Explanation:

2nd term = (1st term) x 3 – 4 = 10 x 3 – 4 = 26.

3rd term = (2nd term) x 3 – 4 = 26 x 3 – 4 = 74.

4th term = (3th term) x 3 – 4 = 74 x 3 – 4 = 218.

5th term = (4th term) x 3 – 4 = 218 x 3 – 4 = 650.

5th term must be 650 instead of 654.

6, 12, 48, 100, 384, 768, 3072

Question:
6, 12, 48, 100, 384, 768, 3072

[A].

768

[B].

384

[C].

100

[D].

48

Answer: Option C

Explanation:

Each even term of the series is obtained by multiplying the previous term by 2.

2nd term = (1st term) x 2 = 6 x 2 = 12

4th term = (3rd term) x 2 = 48 x 2 = 96.

6th term = (5th term) x 2 = 384 x 2 =768.

4th term should be 96 instead of 100.