A runs 1 times as fast as B. If A gives B a start of 80 m, how far must the winning post be so that A and B might reach it at the same time?

Question:
A runs 1 times as fast as B. If A gives B a start of 80 m, how far must the winning post be so that A and B might reach it at the same time?

[A].

200 m

[B].

300 m

[C].

270 m

[D].

160 m

Answer: Option A

Explanation:

Ratio of the speeds of A and B = 5 : 1 = 5 : 3.
3

Thus, in race of 5 m, A gains 2 m over B.

2 m are gained by A in a race of 5 m.

80 m will be gained by A in race of 5 x 80 m = 200 m.
2

Winning post is 200 m away from the starting point.

In a 500 m race, the ratio of the speeds of two contestants A and B is 3 : 4. A has a start of 140 m. Then, A wins by:

Question:
In a 500 m race, the ratio of the speeds of two contestants A and B is 3 : 4. A has a start of 140 m. Then, A wins by:

[A].

60 m

[B].

40 m

[C].

20 m

[D].

10 m

Answer: Option C

Explanation:

To reach the winning post A will have to cover a distance of (500 – 140)m, i.e., 360 m.

While A covers 3 m, B covers 4 m.

While A covers 360 m, B covers 4 x 360 m = 480 m.
3

Thus, when A reaches the winning post, B covers 480 m and therefore remains 20 m behind.

A wins by 20 m.

Some articles were bought at 6 articles for Rs. 5 and sold at 5 articles for Rs. 6. Gain percent is:

Question: Some articles were bought at 6 articles for Rs. 5 and sold at 5 articles for Rs. 6. Gain percent is:
[A].

30%

[B].

33 1 %
3

[C].

35%

[D].

44%

Answer: Option D

Explanation:

Suppose, number of articles bought = L.C.M. of 6 and 5 = 30.

C.P. of 30 articles = Rs. 5 x 30 = Rs. 25.
6
S.P. of 30 articles = Rs. 6 x 30 = Rs. 36.
5
Gain % = 11 x 100 % = 44%.
25

On selling 17 balls at Rs. 720, there is a loss equal to the cost price of 5 balls. The cost price of a ball is:

Question:
On selling 17 balls at Rs. 720, there is a loss equal to the cost price of 5 balls. The cost price of a ball is:

[A].

Rs. 45

[B].

Rs. 50

[C].

Rs. 55

[D].

Rs. 60

Answer: Option D

Explanation:

(C.P. of 17 balls) – (S.P. of 17 balls) = (C.P. of 5 balls)

C.P. of 12 balls = S.P. of 17 balls = Rs.720.

C.P. of 1 ball = Rs. 720 = Rs. 60.
12

The cost price of 20 articles is the same as the selling price of x articles. If the profit is 25%, then the value of x is:

Question: The cost price of 20 articles is the same as the selling price of x articles. If the profit is 25%, then the value of x is:
[A].

15

[B].

16

[C].

18

[D].

25

Answer: Option B

Explanation:

Let C.P. of each article be Re. 1 C.P. of x articles = Rs. x.

S.P. of x articles = Rs. 20.

Profit = Rs. (20 – x).

20 – x x 100 = 25
x

2000 – 100x = 25x

125x = 2000

x = 16.

Video Explanation: https://youtu.be/sidqvjUoZxY

If selling price is doubled, the profit triples. Find the profit percent.

Question: If selling price is doubled, the profit triples. Find the profit percent.
[A].

66 2
3

[B].

100

[C].

105 1
3

[D].

120

Answer: Option B

Explanation:

Let C.P. be Rs. x and S.P. be Rs. y.

Then, 3(y – x) = (2y – x)   y = 2x.

Profit = Rs. (y – x) = Rs. (2x – x) = Rs. x.

Profit % = x x 100 % = 100%
x

Video Explanation: https://youtu.be/dPzF10mGsWE